MARTIN FALTEJSEK PHOTOBLOG

2. 12. 2014

Óda

Je večer. Stojím na skále, která je na tajným místě, o kterým vám nepovim. Naschvál si očima rozostřím obraz, aby světla z baráků vypadaly jako když fotíte vánoční světýlka a pohnete si s ostřícím kroužkem. Všechno je neurčitý, strašně abstraktní, krásný. A jak jsem vysoko, hluk z ulice se promění v příjemnej šelest velkoměsta.

Už je to rok a čtyři měsíce, co jsem se přistěhoval do Prahy. Pamatuju si, jaký to pro mě ze začátku bylo. Kluk, kterej spadl do urychlovače času. Tak bych se popsal. Všecko šíleně letělo. Čtyřikrát jsem dobil tříměsíční Opencard a bylo to. Než jsem se stačil rozkoukat, byl konec zimy, konec jara, s létem přišli hulákající turisti v opilosti pod oknama a já vnitřně explodoval. Odešel jsem z centra směrem na okraj. Konečně můžu vyjít ven i s botama od bláta, aniž bych měl špatný svědomí. Už žádnej beton.

Musim teď autobusem do kopce. Autobusem, do kterýho bych každýmu doporučoval brát si helmu, protože řidiči se zatáček nebojí. Stejně ale, někdy se mi nechce ani vystupovat, když omylem vypnu hudbu a zaposlouchám se do konverzace dvou starších životem zhrzených paní nebo malýho anglicky hovořícího kluka a jeho mámy.

Hodně jsem toho za ten rok naběhal. Vlastně, já už Prahu proběhal křížem krážem. Běhání je nejlepší. Zjistil jsem, že nejvíc věcí mě napadá, když běžím. Jen, je toho tolik, že většinu zase hned zapomenu, protože si to nemám kam rychle poznačit. Baví mě probíhat okolo lidí a na sekundu postřehnout jejich výrazy v tvářích. Někdy hořký a jindy tak milý, že mám hned ještě o kus lepší odpoledne. Btw. minulej listopad jsem běžel svůj první a zároveň poslední (crossovej) závod. Bylo to strašně nepohodlný, nejsem soutěživej typ.

Vlastně by mě zajímalo, kdo a jak programuje semafory na křižovatkách. Nebo, proč často potkám tři tramvaje č. 22 jedoucí za sebou zrovna když potřebuju dvanáctku. Mám ještě mnoho otázek, na který si teď nevzpomenu.

Pusťte si Arcade Fire - Afterlife.

0PHA1 0PHA2 0PHA3 0PHA4 0PHA5 0PHA6 0PHA9 0PHA10

24 komentářů:

 1. Achjo. Jaká je to pravda, i když jsem osobně jiná a z centra bych nešla. Jaká je to pravda s těma botama a taky jak strašně v Praze letí čas! A kolik tu člověk rozptyluje věcí od pořádné práce/učení/přemýšlení nebo třeba jenom uklízení prádla ze sušáku.

  OdpovědětVymazat
 2. Praha....láska i nenávist...
  miluju běhání a přesně jsi vyjádřil to, co se líbí i mně! na sekundu postřehnout jejich výrazy v tvářích.
  jako s těmi tramvajemi. prostě pech, zrovna, když to nejmíň potřebuješ a spěcháš!
  to místo s oknem! kvůli takovému místu bych se z Prahy odstěhoval lusknutím prstů....:)

  OdpovědětVymazat
 3. On neumí jen fotit, on občas umí i něco dobrého napsat!

  Ten výklenek ti tak závidím..

  Já jsem třeba za těch moooc dlouhých let, co v Praze žiju, zjistil, že nesnáším autobusy (přesně kvůli řidičskému stylu zaměstnanců DPP a protože v létě se v nich nedá dýchat), že nesnáším jakoukoliv tramvaj, ve který si nemůžu sednout (tramvaj se s nikým nemazlí, hodí s tebou o okno/tyč/spolucestujícího bez varování), že turisti v metru se chovají jakoby sežrali vládu celýho světa (stojí nehybně před otvírajícíma se dveřma..no, na druhou stranu cvičím si na nich své chvaty loktem..)..no a že přes to všechno ji mám rád, protože všude to mám relativně kousek, protože Vltava stále teče, historické domy se svýmí krásnými fasádami stále stojí, protože i v centru se dá najít klid a protože Praha je Praha..

  Michael
  www.ontheleaf.net / facebook

  OdpovědětVymazat
 4. ať se ti tam hezky žije:-) jen o to přece jde:-)

  OdpovědětVymazat
 5. tohle je tak skvělé, jak fotky tak tvá slova!
  inspirativní

  OdpovědětVymazat
 6. tá prvá fotka je krásna a úplne by aj do toho klipu zapadla (a niektoré zábery z klipu mi zasa pripomínali tvoje fotky, heh)
  a kľudne by som ťa čítala aj častejšie (just sayin'...)

  OdpovědětVymazat
 7. aby světla z baráků vypadaly jako když fotíte - to aj ja robievam casto! :)
  tak si to tam uzivaj! dufam, len super zazitky a skvele pocity!

  OdpovědětVymazat
 8. Tvoje fotky sú vždy tak nevýslovne úchvatné :O

  OdpovědětVymazat
 9. aký príjemný post. A priestor, ten výklenkový, divočinový, aj ten v Tvojej hlave. Pozdravujem starožitný kufor, mám rovnaký, patril môjmu pra-pradedkovi.

  OdpovědětVymazat
 10. Krásný slova, krásný fotky.. A do toho výklenku jsem se asi zamilovala!

  OdpovědětVymazat
 11. ty jsi vážně úžasnej :)
  quietus.blog.cz

  OdpovědětVymazat
 12. krásnotka <3
  a já tam pořád ještě nebyla :D

  OdpovědětVymazat
 13. Nějak se nemůžu rozhodnout, zda se mi více líbí tvůj text nebo fotky. Skvělá práce ..u obojího.

  OdpovědětVymazat
 14. Martin, you're one of my favourite photographers, I'm always waiting to see your new pictures here. You create beautiful art!

  OdpovědětVymazat
 15. s tym behaním a že ma napada hrozne moc vecí total!
  a vždy zabudnem :(

  OdpovědětVymazat
 16. překrásný fotky a hrozně zajímavý zamyšlení...děkuju!

  OdpovědětVymazat
 17. proto prahu miluji a proto jsem z ni utekla...vesnice je tak klidna.

  OdpovědětVymazat
 18. Martine ty jsi bůh. A ještě tě víc miluju za Afterlife!

  OdpovědětVymazat
 19. JSTE NEJLEPŠÍ!!!!! Děkuju moc za tyhle pozitivní odezvy. Jsem nakopnutej posunout se novým směrem dál!

  OdpovědětVymazat
 20. krásně napsaný! jsi génius. fotky už ani nekomentuju!!!

  OdpovědětVymazat
 21. Ja som síce v Prahe o 10 mesiacov kratšie ako ty, no už teraz zdieľam tvoje pocity. Stále si ešte zvykám, objavujem, zoznamujem sa... Za krátky čas som zistil, čo tu milujem a čomu naopak nikdy neprídem na chuť, no je mi tu dobre. Ešte nájsť spôsob a priestor, kde občas trochu vypnem (tak ako ty pri behaní) a budem úplne spokojný :)

  Patrik
  http://www.madebyboy.com

  OdpovědětVymazat
 22. Presne taketo citanie som potreboval na dnes!

  OdpovědětVymazat
 23. A to se k tobě hodí mnohem víc! :)

  http://ordinary-silly-things.blogspot.com

  OdpovědětVymazat